رد کردن لینک ها

مصاحبه با دکتر خویی

مصاحبه با دکتر خویی، عضو هیئت علمی مرکز معماری معاصر ملی

25 تیر 98، دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه شهید بهشتی

 
  • ایده برگزاری این رویداد که توسط آقای دکتر ضیاییان مطرح شد را چطور ارزیابی می‌کنید؟

اساس مطلب، پیوند دانشکده و حرفه است. سال‌ها است که گروه معماری می خواهد معلمینی را که تجربه کار حرفه‌ای دارند به دانشکده بیاورد تا دانشجو با معماران حرفه‌ای و فضای کار ایشان رابطه بیشتر پیدا کند. در چند ترم گذشته نیز چند مدرس مدعو با این ویژگی به دانشکده آمدند که نشان از این تمایل دارد. اگرچه برخی از مدرسین دانشکده علاوه بر تسلط نظری با فعالیت‌های حرفه‌ای حوزه معماری ارتباط دارند اما گروه زیادی تنها به تحقیق و پژوهش مشغول اند و اگرچه این وضع در جای خود فوایدی دارد، اما باید مراقب بود که فضای آموزشی از حقیقت حرفه‌ای معماری دور نشود. چنین چیزی در دانشکده‌های دیگر دنیا هم وجود دارد؛ به طوری که بعضی از آتلیه‌های دوره کارشناسی یا کارشناسی ارشد را به یک معمار حرفه‌ای می‌سپارند. حتی گاهی پا را از این فراتر می‌گذارند و آتلیه معماری را به دست یک معمار -همراه با کادر فعال دفترش- می‌سپارند تا او تمام یا گوشه ای از پروژه خود را به آتلیه بیاورد و آن را در آتلیه و به همراه دانشجویان پیش برد.

در کارگاه‌های مرکز معماری معاصر ملی نیز می تواند چنین اتفاقی بیفتد. کسانی که در این کارگاه‌ها شرکت می‌کنند، علاوه بر این که با معلمی حرفه‌ای روبرو می‌شوند به کارگاه ساختمانی او هم می روند و با ماجرای ساخته شدن ایده‌ها و اندیشه‌ها و مسیر شکل گیری صورت ظاهری آن‌ها از نزدیک مواجه می‌شوند. گویا این مرکز مصمم است که دانشجویان را قدری در مسیر ساخت مداخله دهد. این فرصت بسیار خوبی برای شرکت کننده است تا پیش از ورود به عرصه کار حرفه‌ای چیزی از ساختن را تجربه کند. فرصتی که امثال من در دوره دانشجویی از آن محروم بودند و تجربه آن را بعدها در کار حرفه‌ای کسب کردند. ما فارغ‌التحصیلان خوب بسیاری داشته‌ایم که در دوره دانشجویی استعداد بالایی از خود نشان می‌دادند اما از آن‌جا که هیچ‌گاه به سوی فعالیت‌حرفه‌ای نرفتند، نتوانستند جایگاه مناسبی در بازار کار بیابند و اگرچه می توانستند به معماران توانایی بدل شوند، دست آخر در حاشیه حرفه‌ باقی ماندند. بسیاری از آن‌ها شغل خود را عوض کردند و به حوزه‌های  دیگر رفتند. اگر ما بتوانیم در دانشکده بستری برای رابطه با حرفه ایجاد کنیم، می‌توانیم قدری از این نقصان را تدارک کنیم.

  • انتظار دارید چه نتایجی از برگزاری این رویدادها حاصل شود؟

اگر این کارگاه بتواند فضایی برای بحث و گفتگو  فراهم کند، نتایج قابل‌توجهی به دست خواهد آورد؛ بدین معنی که شرکت‌کنندگان در کارگاه فقط شنوندگان صرف نباشند بلکه مخاطبی فعال باشند و با مشارکت یکدیگر فضای اشتراک نظر بوجود آورند.

به طور کلی اگر درکنار کارگاه عملی، مباحث نظری خوبی مطرح شود، می‌تواند بسیار راهگشا باشد. از آنجا که موضوع کارگاه‌ مسجد است بنای بسیار مهمی موضوع کار است. چه، در تاریخ معماری همواره معبد مهمترین بنا محسوب شده و بالاترین آرزوهای معماران در معابد ظاهر شده است. اگر در کارگاه‌های نظری درباره موضوع مسجد و سنت طراحی آن در ایران و جهان اسلام گفتگو شود و نیز در تجارب معاصر تامل شود و بستر بحث و تبادل نظر در این باره فراهم شود، نتایج بی تردید درخشان خواهد بود.

 

  • از نظر شما مهم‌ترین نقطه قوت این کارگاه‌ها چیست؟

اولین‌نقطه قوت این است که چنین برنامه‌ای توسط دانشگاه شهید‌بهشتی انجام می‌شود. چه، جمعی از اصحاب این مدرسه، پیشینۀ  حرفه‌ای و سابقۀ پژوهشی فربهی در این باره دارند.

دومین نقطه قوت این است که کسی که ایده چنین رویدادی را مطرح و مدیریت می‌کند، شخصی است که هم سابقه تدریس دانشگاهی دارد و هم در طی سا‌ل‌های گذشته، تجربه حرفه‌ای خوبی به دست آورده‌است . با این حساب می توان از این کارگاه مقاصد بالا را توقع داشت.

نقظه مثبت دیگر، مشارکت جمعی دانشجویان این مدرسه  با مدارس دیگر و جریان گفتگو و ارتباط میان آن‌هاست. به این ترتیب دانشکده‌های مختلف معماری از حالت انزوا بیرون می آیند و زمینه پیوند آن‌ها فراهم می شود.

همچنین از آنجا که برگزارکنندگان این کارگاه تجربه کافی برای برگزاری چنین رویداد‌ی را دارند حصول اطمینان از برگزاری هرچه بهتر این برنامه به وضوح متصور است.

  • پیشنهاد شما برای شکل‌گیری و اثرگذاری بیشتر مرکز معماری معاصر ملی چیست؟

این که تیم علمی مباحث کارگاه را تدقیق کند و مراقبت کند هر مبحث به اندازه عرضه شود و از این سو یا آن سوی بام نیفتد.

  • چه توصیه‌ای برای شرکت کنندگان در این رویدادها دارید؟

اشاره‌ای که پیش از این راجع به مشارکت فعال درکارگاه کردم، می‌تواند پاسخ این پرسش باشد. توصیه می‌کنم که شرکت‌کنندگان در این کارگاه‌ها، حضور فعال داشته‌باشند و حتی پیش از ورود به آن، پیرامون موضوع مسجد و معماری ایران و کشورهایی با مسائل مشابه در دوره معاصر مطالعه کنند. کتاب «معماری و هویت: بررسی معماری معاصر جهان اسلام» و کتاب «نقد آثار معماری معاصر ایران» از این جهت مراجع خوبی است.

شاید دوست داشته باشید

به گفتگو بپیوندید